Squadron Leader František Fajtl (na snímku vpravo) převzal velení 122. (Bombay) squadrony 27. dubna 1942. Stal se tak prvním československým letcem, který měl tu čest velet britské peruti. Až do svého sestřelení 5. května 1942 podnikl S/Ldr Fajtl jedenáct operačních letů. Z toho na Spitfiru MT-F (BM210) uskutečnil dva operační a tři neoperační lety. Tento stroj byl jednotce přidělen jako nový 26. dubna 1942. František Fajtl jej nechal označit praporkem Squadron Leadera a stal se jeho posledním uživatelem. Stroj byl ztracen při sweepu 5. května 1942. S/Ldr Fajtlovi se podařilo uniknout zajetí, což velmi sugestivně a poutavě líčí ve své knize "Sestřelen".
Právě tento Spitfire mě inspiroval při stavbě modelu vyfoceného ve fotogalerii. Stroj Františka Fajtla měl nést darovací nápis WEBU před označením Squadron Leadera. Bohužel se mi nepovedl obtisk a tak je tento nápis na mém modelu téměř nezřetelný. Snímek tohoto Spitfiru se nedochoval, a proto se jedná o pravděpodobnou rekonstrukci vycházející ze zvyklostí pro zbarvení a označování stíhacích letounů RAF v daném období.




Stručně o No 122. (Bombay) Squadron. Její perutní znak je vlevo.

Jednotka vznikla původně jako bomardovací v roce 1918, ale po skočení první světové války byla rozpuštěna.
Jako stíhací byla založena až v roce 1941 pro posílení úderné síly Royal Air Force, které začalo provádět leteckou ofenzívu nad okupovanou Evropou. Oficiální název byl No 122 (Bombay) Squadron, protože část jejích Spitfirů byla zakoupena z veřejných sbírek vybíraných v indické Bombaji. Ty pak nesly nejrůznější darovací nápisy jako například BOMBAY CITY, TURF CLUB, AHMEDABAD, BELGAUM, DECCAN a WEBU.
Jak jsem již uvedl squadrona se aktivovala v roce 1941 a výcvik a první operace prováděla na Spitfirech Mk. I, Mk. II. a posléze obdržela Spitfiry Mk. VB. Aktivně se zúčastňovala útočných akcí britského královského letectva. 122. peruť byla dále vyzbrojována letouny Spitfire Mk. IX, Mustang Mk. III, Mustang Mk. IV a v době svého rozpuštění v roce 1946 měla ve výzbroji Spitfiry Mk. XXI.
Pro nás je určitě zajímavé, že u jednotky kromě výše zmiňovaného Františka Fajtla , tam v průběhu roku 1943 sloužili tři Čechoslováci. Byl to velitel A- letky F/Lt Tomáš Kruml, P/O Jaroslav Hlaďo a P/O Otto Smik. Právě posledně jmenovaný tam dosáhl svůj první úspěch ve vzdušném souboji, když pravděpodobně sestřelil Messerschmitt Bf-109. To byl začátek impozantního skóre našeho třetího nejúspěšnějšího stíhače ve Velké Británii. Také pozdější velitel českolovenského wingu Jaroslav Hlaďo u 122. perutě poškodil Focke Wulf 190.

122. (Bombay) squadrona jde do akce v druhé polovině dubna 1942, kdy se stal
S/Ldr František Fajtl jejím velitelem.



Squadron Leader František Fajtl před velitelským Spitfirem 122. perutě na kresbě od Vladimíra Urbánka.


A ještě jednou Vladimír Urbánek. Spitfire MT-F Františka Fajtla po sestřelení v severní Francii.