STRUČNÁ HISTORIE

14. března bylo Slovensko definitivně odtrženo od zbytku Čech a Moravy a byl vyhlášen samostatný Slovenský štát, včele s prezidentem Dr. Jozefem Tisem.

Letectvo nového státu (Slovenské vzdušné zbraně) tvořil létající a pozemní personál, který zůstal po odchodu Čechů zpět do Protektorátu. Výzbroj Slovenských vzdušných zbraní (SVZ), tvořily letouny původní československé armády. Prakticky již od roku 1938 probíhal konflikt s Maďarskem, který právě eskaloval po vyhlášení Slovenského štátu. Tehdy SVZ utrpěly poměrně značné ztráty, které byly způsobeny nepřipraveností rodícího se slovenského letectva na tento konflikt. Ten skončil počátkem dubna 1939 po stanovení nové východoslovenské hranice.

Ne všichni slovenští letci chtěli sloužit v řadách SVZ, proto první velitel slovenského letectva podplukovník Ján Ambruš a i několik dalších odešlo za hranice do odboje. Z Piešťan ulétlo osm příslušníků 64. letky ve čtyřech letadlech do Polska.(viz. Polsko - Z deníku). V souvislosti s přelety je potřeba zmínit úspěšný pokus pětičlenné skupiny pod vedením čatníka Antona Vanka, který odstartoval s Avií B-71 z Trenčianských Biskupic a přistál v Turecku. Antonín Vanko později padl při operačním startu u 312. čs. stíhací perutě v roce 1944 ve Velké Británii.

Když Wehrmacht 1. září 1939 zaútočil na Polsko, slovenská vláda poskytla Němcům letiště a slovenská armáda včetně SVZ se k útočníkům připojili. Slovenské Š 328 podporovaly postup pozemní armády a stíhací Avie B 534 doprovázely německé Stuky při náletech na polské území. Slováci ztratili dvě stíhačky a podařilo se jim sestřelit polský RWD-8. Takové bylo zhruba účinkování SVZ v polské kampani.

Slovenský štát byl první, kdo se po 22. červnu 1941 připojil k Německu při útoku na Sovětský svaz. Na východní frontu bylo vysláno i slovenské letectvo. Slovenský letový park se skládal ze třiceti letadel Letov Š-328 a třiatřiceti stíhacích Avií B-534. Tento sled rozdělený do jednotlivých letek doplňovaly kurýrní letouny nejrůznějších typů. Ale Slovensko zůstalo bez letecké ochrany, a proto byla jedna letka Avií B-534 stažena zpět na Slovensko.

Bojová činnost slovenského letectva se skládala z bitevních útoků na ustupující sovětské kolony a stíhacích doprovodech německého bitevního letectva. Během bojů se ukázaly slabiny slovenských respektive československých letounů. Byly hlavně zranitelné palbou ze země. Na podzim 1941 bylo nuceno velitelství SVZ (Slovenských vzdušných zbraní) stáhnout všechny letky na slovenské území.

V létě 1942 se na frontu vrátili dvě letky vybavené Letovy Š-328 a Aviemi B-534. Nebyly ovšem nasazeny v první linii, ale působily, jako kurýrní a spojovací letouny, dále byly nasazovány v boji proti partyzánským oddílům.

Během února 1942 byli slovenští stíhači přeškolováni na německá letadla Messerschmitty Bf 109E a později na Bf 109G. Po přeškolení byla 13. (Slowakei) Stäffel začleněná pod velení Jagdgeschwader 52 a nasazena na východní frontě v oblasti Azovského moře, Krymu a nad Kubání. Slovenští letci byli velmi úspěšní, to dokazuje 32 sestřelů zástavníka Rezňáka. V říjnu 1943 byla jednotka, pod názvem 13. stíhací letka, stažena zpět na Slovensko.

Po návratu na Slovensko byla 13. letka začleněna do německého systému protivzdušné obrany, byla to reakce na stupňující se nálety Američanů proti cílům na Slovensku, Maďarsku a Rakousku. Slováci na jaře 1944 vzlétaly téměř každodenně proti mohutným americkým svazům 15. USAAF, aniž by došlo k boji. Osudným dnem se stal 26. červen 1944, kdy odstartovala 13. letka pod velením nadporučíka Puškára, opět proti americkému svazu. Západně od Bratislavy dal Puškár povel k útoku. Slováci v souboji sestřelili jeden Liberátor a několik dalších poškodili. Ale, když do boje zasáhly americké stíhačky, znamenalo to téměř zánik jednotky. Ztráty na životech a technice byly velmi značné. Tento povel k útoku znamenal, že pozdějším povstaleckým jednotkám chyběly moderní stroje ve větším množství. (viz. SNP)

To byl vlastně konec operačního nasazení slovenského letectva, protože jednotky dislokované na východním Slovensku, po začátku SNP přelétli do Sovětského svazu. (viz. SSSR).