Ju 52/3m bylo třímotorové dopravní letadlo s charakteristickým potahem z vlnitého plechu vyráběné v letech 1932-1945 německou firmou Junkers. Letoun byl často žoviálně přezdíván "Tante Ju - Teta Ju".
V třicátých létecch byl využíván jako dopravní letoun u civilních společností, jak v Německu, tak i v ostatnícc státech.
První bojové nasazení prodělaly Junkersy 52 ve Španělsku. Tam se zůčastnily přepravy frankistických vojsk a i bombardování. Některé stroje byly dány k dispozici povstaleckému letectvu a některé působily v rámci Legionu Condor, což byla jednotka německých dobrovolníků bojujících na straně frankistů.
Ve druhé světové válce tvořily Junkersy 52 páteř transportních útvarů Luftwaffe. Zejména na počátku války hrály stěžejní úlohu při výsadkových akcí. Masově se podílely při vzdušném výsadku a následném dobytí Kréty. V roce 1943 byly tyto stroje opět masívně nasazeny k vytvoření vzdušného mostu s cílem zásobovat obklíčenou Paulusovu armádu v kotli u Stalingradu. Tam utrpěly značné ztráty. Přesto Junkersy dosloužily v útvarech Luftwaffe až do konce války.

Původní požadavky velitelství Slovenských vzdušných zbraní na dodání Junkersů 52/3m byly německou stranou značně zredukovány. Na Slovensko se dostaly pouze dva tyto letouny. Jeden v klasické německé kamufláži ( ten představuji ve fotogalerii modelů ) dostal označení S-1 a sloužil na letišti Tri Duby, kde byl hojně využíván pro seskoky "padákových strelcov". Z tohoto období je nepříliš kvalitní fotografie dole. Druhý "prezidentský" stroj byl dodán v salonní úpravě a byl v barvě hliníku. Oba Junkersy byly na začátku Slovenského narodního povstání na letišti Tri Duby, kde byly zcela zničeny po německém náletu.

Ještě trochu a krátce z jiného soudku! Jak to bylo s Junkersy u nás v poválečných letech.
Po druhé světové válce v osvobozeném Československu létalo pět přestavěných Junkersů 52/3m až do roku 1948 na vnitrostátních linkách u Československých aerolinií.
Československé vojenské letectvo používalo Junkersy Ju 52/3m u 1. leteckého dopravního pluku pod označení D 52. Službu po válce dokumentuje fotografie Junkerse 52/3m s označením československého vojenského letectva.