RAF si u firmy Bell objednalo elegantní letouny s příďovým podvozkem, které byly pro Brity velkým rozčarováním. Stíhačky přicházely v rozebraném stavu a při tom, jak je uvést do provozu, se projevovaly závažné nedostatky. 601. stíhací peruť byla jediným útvarem britského královského letectva, který obdržel do výzbroje tyto americké stíhačky. Jejich nepříliš slavné působení ukázalo na nevhodnost použití tohoto typu pro boje, které se vedly nad západní Evropou.
U šestsetjedničky se s Airacobrami seznámili i naši letci. Stroje měly zvláštnost v kamufláži, protože původní zemitě hnědá byla nahrazena šedou, která ji zcela nepřekryla, a tak vznikl poměrně kontrastní přechod. Ze skupiny Čechů, v době nasazení Airacober u této perutě, zůstali čtyři piloti. Byli to F/Lt Jaroslav Himr, který velel letce „A“, jeho zástupce F/O Jiří Maňák, Sgt František Mareš a Sgt Josef Kohout. Na leteckých základnách Matlask a Duxford se piloti perutě pod dohledem amerických instruktorů zacvičovali na nové technice. Přes stálé potíže se čtyři stroje 6. 10. 1941 přesunuly na základnu Manston pod velením F/Lt Himra ke zkušebním bojovým akcím. První bojový let uskutečnil velitel perutě S/Ldr Gracie, DFC 9. 10. 1941, ale neobjevil žádný vhodný cíl. V podvečer byla úspěšnější dvojice F/Lt Himr, pilotující právě UF-J (AH583), a Sgt Briggs, která poškodila německý trawler. Po poslední misi 11. 10. 1941, kdy dvě Airacobry pilotovali F/Lt Himr a F/O Maňák, byly tyto stroje definitvně staženy z akcí. Devět bojových letů při nasazení pěti strojů a šesti pilotů je celé učinkování Airacober v RAF.
Jaroslav Himr i Jiří Maňák po odchodu od 601. squadrony to dotáhli na post velitelů perutí. Jaroslav Himr se stal nejmladším velitelem československé stíhací perutě v RAF. Jako velitel 313. perutě zahynul v leteckém souboji 24. září 1943 v prostoru Brestu.

Vlevo je velitel A letky 601. perutě F/Lt Jaroslav Himr u "své" Airacobry.
A vpravo skupina pilotů téže perutě u "Himrovi UF-J". První zleva je F/O J. Maňák a čtvrtý sedící je velitel perutě
S/Ldr Gracie, DFC.