Film "Piráti z Karibiku" zná dnes zejména mladší generace, ale méně už se ví, že v této olasti působili naši letci za druhé světové války. Jejich dislokací byly konkrétně Bahamské ostrovy a to letiště "Oakes Field" v blízkosti města Nassau a letiště "Windsor Field", které bylo trochu vzdálenější od města. Tato letiště byla v působnosti cvičné jednotky No.111. OTU, která měla za úkol školit letce královského letectva na typ letounu B-24 Liberator a završit tak operační výcvik.
Letouny North American B-25 Mitchell verzí Mk.I, II a III sloužily jako vhodný přechodový typ právě pro pozdější létání s Liberatory. Letci si tak zvykali na americkou techniku a zejména piloti si osvojovali odlišnosti pilotáže, hlavně vzlety a přistání s příďovým podvozkem. Mitchelly u 111. OTU byly zbarveny klasickými barvami USAAF a to horní plochy hnědozelenou barvou (Olive Drab) a spodní šedou (Neutral Grey). Kódová písmena na zádi a přídi letounu byla zpočátku světle šedá, později ale bílá.
Na snímku nahoře Mitchell Mk.II "FB" (FV954) ve formaci s Mitchellem Mk.III "JB" (KJ583) při cvičném letu nad Karibikem.
111. OTU měla tři perutě. 1. a 2. peruť operovala na letišti "Oakes Field" na Mitchellech a 3. používala výhradně Liberatory z letiště "Windsor Field".
První dvě československé osádky se začaly připravovat na Bahamách od června 1943. Zároveň dorazili tři zkušení důstojníci určení jako insruktoři. Jednalo se o F/O Jaroslava Mocka, F/Lt Jaroslava Mareše a P/O Jana Hadrávka. Bohužel poslední dva jmenovaní zahynuli při havárii Mitchellu Mk.II "FA"(FV953) dne 7. 8. 1943. Stroj se zřítil z neznámých příčin a neštěstí nikdo s československé posádky nepřežil. Další havárie, která skončila tragicky, se stala 23. 11. 1943, když se z nočního cvičného letu na Mitchellu Mk.II "FX"(FV952) nevrátila osádka W/O Miroslava Styblíka. Hroby našich letců v jejich boji za svobodné Československo se tak nacházejí i na vzdálených Bahamách..
Když působení našich na Bahamských ostrovech zhrneme, tak od června 1943 do července 1945 prošlo výcvikovou jednotkou 111.OTU přes 250 Čechoslováků. Deset jich působilo jako instuktoři jak u perutí, které používaly Mitchelly, tak u perutě pro operační výcvik na Liberatoru. Létání v Karibické oblasti znamenalo zajímavou kapitolu československého letectví za druhé světové války. Více podrobností se o létání v Karibiku dozvíte v jedné z kapitol knihy Miloslava Pajera "Ve stínu slávy".