STRUČNÁ HISTORIE

15. březbna 1939 byl německými vojsky okupován okleštěný zbytek Československa a naši občané (hlavně vojáci) začali hromadně odcházet do zahraničí, především do Polska, SSSR, Jugoslávie a Francie.

První zastávkou pro československé letce, v boji za svobodu, bylo Polsko. Ovšem setkali se zde s nepochopením polské vlády, a proto museli pokračovat dále do Francie. Teprve 1. července 1939 přijala polská armáda 8 našich letců a do 1. září 1939 se k nim připojilo dalších 85 československých letců. V Polsku bylo ve výcviku ještě 95 příslušníků leteckého personálu, kteří se připravovali na přijetí do polských leteckých sil.

Českoslovenští letci působili na základnách v Dęblinu a Krakově, kde byly k dispozici letouny RWD – 8, RWD – 14 CZAPLA, BREGUET 19, POTEZ 25A2, PWS 26 a stíhací PZL-7 a PZL - 11.

Válka v Polsku trvala od 1. září do 5. října 1939 a byla pro Poláky tragická, protože se zastaralou výzbrojí mohli jen těžko čelit moderní německé armádě. Luftwaffe, která měla naprostou nadvládu ve vzduchu, se soustředila především na bombardování polských měst, zejména Varšavy. Německé letectvo si počínalo nelidsky a barbarsky, když na Polsko svrhlo 19 589 tun pum (stejně jako na Anglii za rok 1941), z toho 5 818 tun pum na Varšavu. Boje v Polsku měly také první oběti z řad našeho letectva. Při bombardování letiště v Dęblinu zahynuli tři českoslovenští letečtí důstojníci a při přeletu na polském území byl Poláky omylem zastřelen jeden náš letec. Českoslovenští letci v rámci polského letectva podnikali hlavně přeletové a průzkumné lety, i když někteří se pokoušeli na beznadějně zastaralých strojích zaútočit na postupující německá vojska, jako například Josef František.