Letoun americké výroby Curtiss P-36 v exportní verzi označen jako Hawk75, který měl posílit letový park francouzských vzdušných sil před blížícím se konfliktem s Německem, byl od roku 1938 dodáván do Francie v celkovém počtu téměř 300 kusů. Poměrně kvalitní a robusní stíhačka se stala nebezpečným protivníkem pro letce Luftwaffe. Právě těmito letouny byla vyzbrojena slavná elitní Groupe de Chasse I/5 nazývaná „Eskadra čápů“, jako pokračovatelka slavných tradic francouzského letectva, která měla ve znaku letícího čápa. K této Groupe de Chasse nastoupil i Alois Vašátko.
11.května 1940 společně s Tomášem Vybíralem a Adolfem Vránou doplnili enklávu Čechů, kteří už u jednotky létali. Mezi nimi vynikal zvlášť rtm. František Peřina, který se stal prvním československým leteckým esem. Alois Vašátko jej během bojů nad Francií ve scóre předběhl, když se mu podařilo sestřelit 12 nepřátel jistě a 2 pravděpodobně. Tak se stal nejlepším československým stíhačem ve francouzském tažení. S Curtissem označeným jako „bílá 14“ docílil jednoho pravděpodobného sestřelu a sedmi jistých. Směrovka tohoto stroje je na fotografii vlevo.
Vpravo dole je kpt. let. Alois Vašátko po příjezdu do Anglie vyznamenaný francouzským řádem Légion d Honneur (Chevalier) a křížem Croix de Guerre se 7 palmami a 3 hvězdami.
Vpravo nahoře obrázek roje Curtissů Hawk75 slavné Groupe de Chasse I/5 Armée de ľ Air a rozklikněte si pěknou kresbu od Vladimíra Urbánka jak Alois Vašatko a Franišek Peřina startují na Curtissech.