Karel Kuttelwascher, náš nejúspěšnější pilot za druhé světové války, se nesmířil s tím, že okupací Československa jeho nadějná kariéra stíhače u 32. letky skončila. Stejně jako velké procento pilotů této letky zvolil odchod do zahraničí. Dostal se do Polska, kde však dlouho nepobyl. V přístavu Gdyně se nalodil s početnou skupinou letců na loď a odpul do Francie. Jako mnoho jiných byl nucen podepsat závazek do Cizinecké legie s tím, že budou uvolněni v případě ozbrojeného konfliktu. Je to paradox, ale Čechoslováci se tak "těšili" na válku místo ponižujícího legionářského drilu.

Karel Kuttelwascher označený šipkou se svými spolubojovníky z legie.Po vypuknutí války byli skutečně naši letci přijímáni pro službu ve francouzském letectvu. Karel Kuttelwascher se přeškoloval s ostatními ve známém středisku v Chartres, kde si osvojoval pilotáž na stíhačce Morane Saulnier MS-406. Vlevo je snímek Karla Kuttelwashera v uniformě francouzského letectva z té doby.
Potom byl přidělen ke Groupe de Chasse III/3, kde se setkal z mnoha našimi piloty v čele s jeho bývalým velitelem 32. letky škpt. Evženem Čížkem. První sestřel v tříčlenném roji na MS-406, spolu s dalším Čechem Václavem Šloufem, zaznamenal 19. května 1940.
GC III/3 se potom přezbrojila na vynikající stíhačky francouzské produkce Dewoitiny D-520, které se mohly svými parametry měřit s německými protivníky. Bohužel pozdě, protože ústup a rozklad francouzkých ozbrojených sil nabyli takových rozměrů, že porážka byla na spadnutí. Letcům nezbývalo nic jiného než také ustupovat, i když sváděli tvrdé boje s Luftwaffe. Kuttelwascher si na Dewoitině připsal ještě jedno pravděpodobné a jedno jisté vítězství. Pak už následoval po hořké porážce Francie přelet do Alžíru. V Africe byl spolu se svými krajany uvolněn ze svazku GC III/3 a následovala nelehká cesta na britské ostrovy.
Tam stíhací umění Karla Kuttelwaschera zazáří naplno.


Dewoitiny D-520C.1 před předáním bojovým jednotkám.


Model ve fotogalerii modelů Francie představuje Dewoitinu D-520C.1 s označením GC III/3, kdy u jednotky létal Karel Kuttelwascher. Právě s Dewoitinou dosáhl dva výše uvedené úspěchy.