¨

Dvoumístný pokračovací letoun Jakovlev Jak 11 byl v našem letectvu využíván jako přechodový typ na proudovou techniku. Letoun vycházel konstrukčně ze slavného Jaku-3 a byl opatřen hvězdicovým motorem AŠ-21. U nás se v padesátých letech minulého století rozeběhla licenční výroba v nově postaveném závodu Let v Kunovicích a celkem bylo vyrobeno na 708 kusů pod označením Let C-11. Zhruba 120 strojů používala armáda a později byly převedeny do Svazarmu. Další C-11 byly exportovány k zahraničním zájemcům. Jeden letuschopný exemplář dodnes vystupuje na leteckých dnech.
Můj otec začal Jaky létat v Prostějově po "Aradech" u 1. školního leteckého pluku. Odtud je jeho fotografie na křídle Jaka, mezi piloty přezdívaný "Jacek".


Potom otec působil u 3. školního leteckého pluku v Trenčíně stále jako učitel létání. Bylo milé, že nám poskytl cenné údaje o jeho letecké činnosti jeho bývalý pilotní žák pan Vokáč.



Pan Vokáč píše:
Pokud si pamatuji, v roji kpt. Hammera byli učitelé: kpt. "Bohoušek" Urie, kpt. Huřík a kpt. "Mišo" Roman. Žáci byli Bartoš, Brndiar, Kolář, Lavický, Švikruha a Vokáč.
Zdeněk byl "PAN PILOT" a jako na čestného a přímého člověka na něj vzpomínám, jako i nedávno s kamarády na srazu v Jeseníkách. Znal jsem ho i jako SŘL z Havlíčkova Brodu. Tam byl při odchodu do důchodu trochu zklamán, neb mu vyměřili nižší důchod než předpokládal. Nyní foto z mého ZL. kde jsou všechny mé lety se Zdeňkem. To je zatím vše. S pozdravem Vokáč.


Jako ukázku zobrazuji jeden list ZL pana Vokáče



Pan Vokáč pokračuje:

Je zajímavé, jak se zachovalo málo snímků - o barevných Jak-11, i když jich tolik létalo v armádě i Svazarmu.
Pokud mě paměť neklame, tak v Trenčině byly 4 (čtyři) barevné odstíny.
1. hráškově zelená - viz první nekvalitní foto ukazuje polohu a tvar číslic v černé barvě,   v Trenčíně jistě 1604 - můj první let na Jaku s kpt. Huříkem a 1302 - múj první samostatný let na Jaku,     kde mě nejprve přezkoušel kpt. Hammer ! a pak "Ríša" Horký,.- foto 1 a foto 3





2. zelená až brčálově - označení kombinací písmen a číslic z padesátých let je zcela fiktivní !,     ale tak nějak se značilo - foto 2
3. tmavozelená až modrozelená, letouny začínající 22..,na př. 2204
4. střední šedá (asi co zbylo po letectvu SNB) letouny začínající 24, na př. 2424
Tato čísla si pamatuji. Takže chcete-li stavět dědův stroj tak určitě 1302, ten je jistý! Přeji hodně úspěchů!
S pozdravem Vokáč.















A pan Vokáč v seniorském věku před "Jackem".