Během druhé světové války byl kromě Německa i v protektorátu Čechy a Morava vyráběn letoun Arado Ar 96. To byl německý cvičný letoun pro pokračovací výcvik. Celkem bylo vyrobeno kolem 3500 kusů těcto výborných cvičných strojů. U nás jej vyráběla od roku 1941 letecká továrna Avia (vyrobeno1825 strojů) a od roku 1944 Letov Praha (vyrobeno 550 strojů).
Po skončení války do roku 1948 se v Československu dále vyráběla cvičná verze po názvem Avia C-2. Stroj poháněl motor Argus As-410A, vzduchem chlazený, invertní dvouřadý dvanáctiválec s obsahem 12 l. Pro nácvik střelby byly Avie vybaveny pevným kulometem MG 17 ráže 7,92 mm doplněným zaměřovačem REVI C-12.
Avia C-2 patřila v poválečném období k nejpoužívanějším cvičným letounům v československém letectvu. Byly vhodné pro pokračovací a bojový výcvik mladých pilotů v leteckých učilištích. Ze služby byly vyřazeny v roce 1955, kdy byly nahrazeny sovětskými cvičnými letouny Jakovlev Jak-11.

Dvě momentky Avií C-2 při výcviku nových pilotů.Jedním z pilotů, který po elementárním výcviku na C-5 a C-105 létal na "Aradech!", byl i můj otec
Zdeněk Hammer. Na této fotografii zcela vpravo.

Zdeněk Hammer. po ukončení pilotního výcviku v rámci 13. turnusu byl v roce 1953 spolu s otatními vyřazen jako poručík letectva. Potom působil jako učitel létání u 1. školního leteckého pluku v Prostějově a mimo jiné létal i na "Cé dvojkách" s pilotními žáky.
Na nich nalétal 313 hodin, při čemž počet letů byl 1313.
Jako instruktor zahraniční výcvikové letky v rámci 1. školního leteckého pluku se podílel na výcviku indonéských pilotů.
Jeho leteckou službu dokumentuje přehledná tabulka vpravo. Převzlal jsem ji z publikace "CLUB 13 PAMĚTI", která vyšla v roce 1999. Vydali ji otcovi "spolubojovníci" ze stejného 13. turnusu.
Kapitán Zdeněk Hammer potom pokračoval v letání u 3. školního leteckého pluku v Trenčíně. Tam působil jako instruktor na letounech Jak-11 (licence C11).
Poté začal studovat vojenskou akademii v Brně a zároveň se přeškolil na vrtulníky Mi-4. Během své vrtulníkové kariéry létal i Mi-1. Potom jak v Čáslavi tak v Havlíčkově Brodě zastával vždy funkci velitele letky v hodnosti podplukovníka letectva.
V této hodnosti odešel i do zálohy.
Vždy nám říkával, že za kniplem vydrží do
důchodu (to bylo v pětapadesáti). Bohužel mu
to ze zdravotních důvodů o dva roky nevyšlo.
Milované létání musel oželet, ale u letectva zůstal.
Zbývající dva roky zastával funkci kontrolora na
řídící věži.
Potom ještě pracoval u Okreního stavebního
podniku v Havlíčkově Brodě.
Bohužel jej stálé víc limitovala těžká plicní nemoc.
Do leteckého nebe odešel 8. dubna 1995.
Dodnes nám všem velmi chybí!
Vpravo Zdeněk Hammer v roce 1956 jako příslušník
1. leteckého školního pluku
v hodnosti nadporučíka letectva.